Masz konta? Zaloguj się

Wysiew i Pielęgnacja Rosiczek

gaM44
gaM4412napisane: 28.2.2007 / wydane: 05.06.2008 / wyświetleń: 7771x
D. CapensisWitam.
W poniższym artykule przedstawię co należy zrobić aby samemu wyhodować sobie własną rosiczkę od nasionka.
Na początku musimy zaopatrzyć się w następujące przedmioty/rzeczy:
- Nasionka (jeśli chcemy zacząć hodowle od nasionka- dostępne na różnych serwisach aukcyjnych)
- Woda (chyba najważniejsza po torfie rzecz przy złej wodzie nici z wysiewu) Woda powinna być demineralizowana/ z filtra odwrotnej osmozy/ odstana deszczówka/ przegotowana odstana kranówka (okres odstania wody powinien trwać ok tygodnia).
- Doniczkę lub jakieś inne pudełko, w którym zaczniemy hodowle. Doniczka/pojemnik powinien mieć na dnie otwory.
- Torf kwaśny z mchu wysokiego (SPHAGNUM o PH 3,5-5, nie zawierający żadnych nawozów.
- Podstawkę/pojemnik na wodę o trochę większej średnicy niż nasza doniczka.
- Jedna lub dwie wykałaczki lub coś co je przypomina.

A teraz jak Przeprowadzić wysiew:
Do naszej doniczki nasypujemy torf i delikatnie go ugniatamy. Następnie wstawiamy doniczkę do podstawki z woda i czekamy aż torf samoczynnie nasiąknie wodą (wodę w podstawce można uzupełniać). Gdy będzie już wilgotny bierzemy nasionka (ze względu na ich rozmiary wysyłane są zawinięte w kawałek papieru- waga nasionek nie przekracza 1g więc należy je rozpakować ostrożnie) bierzemy wykałaczkę i ostrożnie zsuwamy po 1-2 nasionka na torf w odstępach ok 1 cm od siebie. Nasionek w żadnym wypadku nie przygniatamy ani nie przysypujemy ziemią (tak jak spadną tak je zostawiamy). Tak wysiane nasiona stawiamy w dobrze nasłonecznionym i ciepłym miejscu (można je sztucznie doświetlać żarówkami specjalistycznymi/świetlówkami lub zwykłymi żarówkami). Roślin nie podlewamy normalnie tylko przez podsiąkanie więc najlepiej jeśli w podstawce zawsze będzie woda co sprawi, że torf będzie zawsze wilgotny. NIE STOSUJEMY ŻADNYCH NAWOZÓW!!!!! Nasiona powinny zacząć kiełkować po ok 3 tygodniach (wszystko zależy głównie od wilgotności podłoża, temperatury- optymalna to od 20-30 st. C i naświetlenia ale dużą role ma też jakość torfu i nasion- przyjmuje się że nasiona D.Capensis mają wysoki % kiełkowalności do 4 miesięcy po zebraniu a rośliny wschodzą w stopniu zadawalającym do 15 miesięcy od zebrania.

Rosiczki do prawidłowego wzrostu nie potrzebują owadów, jednak przyspieszają one ich wzrost (nie należy podawać owadów z chitynowym pancerzykiem). Każdy listek "pułapka" zdatny jest do złapania owada max. 3 razy. Pierwsze muszki owocówki i inne małe owady można zacząć podawać gdy nasza rosiczka ma 4-5 listków "pułapek". Owady należy podawać za każdym razem na inny listek, i nie należy robić tego za często.
Rozmnażanie przez nasionka, dorosłe przez podział kłącza
Przesadzanie co 2-3 lata jak roślina przerośnie doniczkę albo korzenie zaczną wychodzić przez otwory w doniczce. Najlepiej przeprowadzić je na wiosnę.
D. Capensis 2Kwiatostan D.CapensisD. Capensis 3